Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ukraina: „Cała reforma rolna okazała się oszustwem, które władze legitymizowały nocą”

Redakcja
ukraina, reforma, ziemia, rolnictwo

Partia polityczna „Batkiwszczyna” przedłożyła Radzie Najwyższej Ukrainy projekt uchwały w sprawie odwołania Ministra Polityki Rolnej, Mykoły Solskiego ze stanowiska. Solski podejrzewany jest o udział w procederze przejęcia gruntów państwowych o wartości 291 mln UAH i próbie przejęcia gruntów o wartości kolejnych 190 mln UAH. 

 

Służba prasowa partii stwierdziła, że ​​„cała reforma rolna okazała się oszustwem, które władze legitymizowały nocą, za zamkniętymi drzwiami, potajemnie, uniemożliwiając rolnikom i społeczeństwu dyskusję na ten temat”. - Głównym ideologiem afery o pozostawienie Ukraińców bez ziemi był szef komitetu agrarnego Mykoła Solski, którego przywódca „Batkiwszczyny” oskarżył o lobbowanie na rzecz własnych, skorumpowanych interesów” – czytamy w oświadczeniu partii.

 

 

Przypomnijmy, że 23 kwietnia NABU postawiło Solskiemu zarzut zajęcia gruntów państwowych. Kolejnego dnia odbyło się posiedzenie Wyższego Sądu Antykorupcyjnego Ukrainy w sprawie wyboru środków zapobiegawczych wobec Mykoły Solskiego. Zostało przełożone, bowiem Solski został wezwany do Rady Najwyższej. Jak donosi portal Hromadske , prawnik Solskiego zwrócił się z prośbą o przełożenie posiedzenia sądu, ponieważ minister musi uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej. Posiedzenie sądu zostało przełożone na 25 kwietnia.

 

Nie zmienia to faktu, iż prokuratura wystąpi z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Mykoły Solskiego na 2 miesiące z możliwością wyznaczenia kaucji w wysokości 200 mln hrywien. Po wyjściu z gmachu sądu Mykoła Solski powiedział reporterom, że nie uważa się za winnego i nie zgadza się z oskarżeniem, że w 2017 roku, będąc prawnikiem, zrobił coś złego. Stróże prawa podejrzewają w tej sprawie również zastępcę Solskiego, Markijana Dmytrasewicza. Nie można było mu postawić zarzutów, gdyż od 12 kwietnia przebywa za granicą.

 

Przypomnijmy, iż Solski podejrzewany jest o udział w procederze przejęcia gruntów państwowych o wartości 291 mln UAH i próbie przejęcia gruntów o wartości kolejnych 190 mln UAH.  Sprawa dotyczy 2,5 tys. hektarów ziemi w obwodzie sumskim. Są to majątki państwowe, którymi na zasadzie prawa stałego użytkowania zarządzały dwa przedsiębiorstwa państwowe ze struktury Narodowej Akademii Nauk Rolniczych (NAAS): SE „DG Iskra” i SE „DG Nadia”. Wartość tych gruntów szacuje się na 291 mln UAH.

 

Na czym polegał proceder?

 

W 2017 r. regionalny państwowy geokadaster w Sumach ustalił, że przedsiębiorstwa państwowe nie posiadały dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z tych gruntów. Na tej podstawie jego pracownicy sporządzili ustawę o samowolnym zajęciu działek. Według NABU „uczestnicy procederu zadbali o zniszczenie dokumentów”. Następnie te same osoby rzekomo przekazały działki określonym z góry obywatelom pod pozorem realizacji swojego prawa do wolnej ziemi. Przede wszystkim mówimy o uczestnikach działań wojennych, którzy w tym czasie mogli otrzymać za darmo 2 hektary.

 

Detektywi uważają, że osoby te zostały z góry ustalone przez uczestników programu i jeszcze przed prywatyzacją gruntów rzekomo podpisały umowy o jego dzierżawę prywatnemu gospodarstwu rolnemu. Ponadto podejrzani próbowali także przejąć w posiadanie 3,3 tys. hektarów ziemi w obwodzie sumskim o wartości 190 mln hrywien, jednak grunt ten został zajęty.

 

Według źródeł ukraińskich mediów, Mykoła Solskij jest oskarżony o popełnienie przestępstwa z części 5 art. 191 — „zawłaszczenie, marnowanie mienia przez nadużycie stanowiska służbowego”. Jej sankcja przewiduje karę w postaci pozbawienia wolności do lat 12.

 

W publikacji zauważono, że Mykoła Solski przed wyborem do parlamentu w 2019 r. zajmował się legalną działalnością w sektorze gruntów. W 2008 roku wraz z grupą inwestorów, w szczególności z byłym szefem OP Andrii Bohdanem, założył „Ukraiński Holding Agrarny”. Według YouControl udział Solsky'ego w funduszu statutowym osoby prawnej jest symboliczny — 0,1%. Minister pozostaje jednym z głównych beneficjentów grupy biznesowej. Holding posiada 62 tys. ha gruntów, skupionych głównie w obwodzie czernihowskim.

 

 

Źródło: latifundist.com/agroportal.ua

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: