Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Bruksela pozostaje w klimatycznym amoku. Chłodzenie mleka sprawi, że spłoniemy?

Redakcja
klimatyzm, chłodzenie mleka, czynnik chłodzący

Nowe rozporządzenie Unii Europejskiej reguluje stosowanie czynników chłodniczych. Rozporządzenie F-gazowe zawiera istotne zmiany w zakresie zastosowania F-gazów. Przyjęte zostały w nim cele klimatyczne UE przewidujące znaczne zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych.

 

Prawie każda firma związana z rolnictwem wykorzystuje w jakiejś formie systemy chłodnicze lub klimatyzacyjne lub pompy ciepła . Niezależnie od tego, czy chodzi o schładzanie mleka , w chłodniach i mroźniach do przechowywania produktów mlecznych, mięsa, kwiatów ciętych czy owoców i warzyw, w szafach chłodniczych w sklepach lub do schładzania stajni, potrzebny jest odpowiedni układ, w którym krąży czynnik chłodniczy.

 

 

Są to zazwyczaj fluorowane, bezpieczne czynniki chłodnicze (gazy F). I to właśnie ich zastosowanie jest obecnie regulowane w europejskim rozporządzeniu w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. 

 

Rozporządzenie obowiązuje od 2015 roku. Zostało ono jednak niedawno zmienione i nowa wersja weszła w życie 11 marca 2024 r. Nowelizacja ma istotny wpływ na istniejące i nowe systemy oraz rozszerza obowiązki operatorów tych systemów. 

 

- Chociaż rolnicy z pewnością mają obecnie inne obawy, jako operatorzy systemów muszą stawić czoła zmienionej sytuacji w zakresie czynnika chłodniczego. Nowe rozporządzenie zmienia wiele wymagań – zarówno w zakresie utrzymania i serwisu istniejących systemów, jak i projektowania nowych systemów – czytamy w publikacji niemieckiego portalu Agrarheute.

 

Nowe rozporządzenie F-gazowe zawiera istotne zmiany w zakresie zastosowania F-gazów. Przyjęte zostały w nim cele klimatyczne UE przewidujące znaczne zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych - według sprawozdania Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu z 2021 roku nawet o 90 % do 2050 roku w porównaniu z 2015 roku.

 

Jak czytamy w publikacji portalu muratorplus.pl (kliknij). pośród przyjętych rozwiązań dla branży instalacyjnej szczególnie istotne są następujące kwestie:

- zabronione zostało wprowadzanie do obrotu nowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, które zawierają F-gazy;

- dla instalatorów pomp ciepła, urządzeń klimatyzacyjnych i innych urządzeń wprowadzone zostały nowe obowiązki w zakresie szkoleń i certyfikacji;

- zaostrzony został system kontyngentów, co wpływa m.in. na ilość czynników chłodniczych na rynku i ich ceny.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: