Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Bruksela śle kolejny miliony euro na ukraińskie rolnictwo. Liczba unijnych programów wsparcia będzie rosła

Redakcja
dotacje unijne, Ukraina

W maju rozpocznie się składanie wniosków o dotacje gruntowe dla ukraińskich rolników z dotkniętych wojną regionów. To wsparcie z Unii Europejskiej. W budżecie na ten cel przewidziano 20 mln euro, czyli 796 mln hrywien.

 

Jak poinformował na antenie Ukraińskiego Radia wiceminister rolnictwa Ukrainy, Taras Wysocki, wsparcie dotyczy grupy wrażliwej, w szczególności małych gospodarstw. Pomoc mogą otrzymać rolnicy, którzy uprawiają do 120 hektarów i znajdują się na terytoriach nieokupowanych, na terenach ewentualnych działań wojennych lub na terytoriach, na których zakończyły się aktywne działania wojenne. Są to kierunki wschodni, południowo-wschodni i północno-wschodni. Rolnicy operujący na oficjalnie zarejestrowanych gruntach będą mogli otrzymać 8 tys. UAH od hektara.

 

- Wnioski składane są za pośrednictwem Państwowego Rejestru Rolnego, istnieje obowiązkowy wymóg - oficjalna rejestracja własności lub prawa użytkowania, jest to automatycznie sprawdzane przez system oparty na interakcji rejestrów. Naszym zdaniem jest to bardzo ważny powiew świeżego powietrza dla rolników w tych regionach, bo wiele zostało zniszczone, brakuje rąk do pracy i inne wyzwania. Dlatego zrobiono wszystko, aby ta usługa była wygodna, wszystko jest świadczone online – wyjaśnia Wysocki.

 

Przy ubieganiu się o dotację wymagany jest biznesplan. Ponadto spodziewamy się, że będzie rosła liczba różnorodnych programów wsparcia z Unii Europejskiej. Rozumiemy, że historycznie rolnicy wiedzieli, jak dobrze pracować, ale nie zawsze sformalizowali to. Doświadczenie i praktyczna wiedza są po prostu przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aby jednak otrzymać finansowanie od banku lub od darczyńcy międzynarodowego, trzeba spełnić pewne wymagania, których nie da się ominąć. Jednym z nich jest sformalizowany biznesplan. Jest to więc element pomocy i nie jest obowiązkowy. Rolnicy, którzy będą chcieli spróbować uzyskać taką czy inną pomoc, otrzymają wskazówkę – przejrzysty szablon, który wystarczy wypełnić – zapewnia Taras Wysocki. 

 

 

Źródło: ukr.radio

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: