Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Gradobicia pustoszą uprawy. Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Redakcja
gradobicie, grad, klęska żywiołowa

Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej po gradobiciu, jakie przeszło nad regionem w nocy z niedzieli na poniedziałek.

– Rolnicy z Lubelszczyzny podliczają swoje straty po potężnym gradobiciu, które przeszło nad regionem. Najbardziej ucierpiały plantacje i sady w okolicach Opola Lubelskiego. Ogromne kule gradu zniszczyły w niektórych sadach wszystkie owoce, a krajobraz po gradobiciu przypominał prawdziwy kataklizm – mówią Radiu ZET rolnicy, którzy chcą teraz od wojewody lubelskiego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

 

 

- Trwające kilkanaście minut intensywne opady gradu w regionie spowodowały znaczne straty w rolnictwie i sadownictwie. Niedzielne gradobicie wyrządziło największe szkody na terenie trzech powiatów województwa lubelskiego – kraśnickiego, opolskiego i lubelskiego. Podobne straty zostały zarejestrowane w dwóch innych powiatach regionu, mianowicie chodzi o powiat kraśnicki oraz janowski. Wojewoda lubelski zapowiedział, że w pierwszej kolejności zostaną oszacowane straty wywołane opadami gradu, a następnie będę wybierane formy wsparcia plantatorów. (…) W niektórych miejscach nadal zalega warstwa niedzielnego gradu. Są miejsca, gdzie gradobicie zniszczyło 100% upraw – informuje portal Lublin112.pl. Tam również czytamy, że wojewoda lubelski Krzysztof Komorski w poniedziałek po południu spotkał się z rolnikami i plantatorami z powiatu opolskiego, którzy ucierpieli w wyniku niedzielnego gradobicia. Wojewoda pojechał również na plantacje malin i do sadów, które zostały najbardziej zniszczone przez opady gradu.

 

Jak podaje portal Lublin112.pl, już w tej chwili wiadomo, że żywioł zniszczył uprawy w co najmniej 20 miejscowościach. - Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Jacek Czerniak zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez wsparcia. Przy wojewodzie lubelskim została powołana komisja, która oszacuje straty. Wstępnie wiadomo, że jedną z form pomocy ma być wsparcie w formie kredytów niskooprocentowanych – podaje lubelski portal.

 

 

Źródło: Radio Zet, Lublin112.pl

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: