Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ukraińcy przekroczyli unijny kontyngent na eksport cukru. Chcą dostarczać więcej

Redakcja
Ukraina, cukier, eksport, kontyngent

Krajowe Stowarzyszenie Producentów Cukru Ukrainy  „Ukrtsukor”  zwróciło się do Gabinetu Ministrów Ukrainy z prośbą o pilne ustalenie zerowego kontyngentu na eksport cukru do UE na rok 2024 - poinformowała Yana Kavushevska, prezes zarządu stowarzyszenia. 

 

Zaktualizowana umowa handlowa między UE a Ukrainą wejdzie w życie 6 czerwca. Zakłada ustalenie kwoty na eksport ukraińskiego cukru na rok 2024 w wysokości 262,6 tys. ton. W przypadku jej wyczerpania zastosowany zostanie mechanizm "awaryjnego hamowania". Zdaniem Kawuszewskiej w tym tygodniu eksport cukru z Ukrainy do UE osiągnął już wielkość określoną powyższą kwotą.

 

 

- Widzimy, że osiągnęliśmy tę liczbę i chcemy pokazać Europejczykom, że jesteśmy gotowi być częścią rynku UE i rozumieć jego zasady. Zdajemy sobie sprawę, jak trudne były negocjacje w sprawie przedłużenia umowy o wolnym handlu na kolejny rok i jak drażliwa była kwestia cukru. W związku z tym, skoro widzimy, że wyeksportowaliśmy już tyle, ile mogliśmy wyeksportować z punktu widzenia UE, proponujemy wstrzymanie dalszego eksportu do 1 stycznia 2025 r., kiedy zacznie obowiązywać nowy kontyngent” – powiedziała Kawuszewska.

 

Zaznaczyła, że  ​​wkrótce rozpoczną się negocjacje  w sprawie warunków zaktualizowanej umowy stowarzyszeniowej Ukraina–UE, a ukraińscy producenci cukru mają nadzieję, że wielkość kontyngentu taryfowego na ukraiński cukier zostanie zrewidowana w kierunku znaczącego wzrostu - Chcielibyśmy, aby te nowe warunki uwzględniały interesy przemysłu cukrowniczego Ukrainy. Rozumiemy, że w tym celu trzeba „grać według zasad”. Jesteśmy na to gotowi – ​​dodała Kawuszewska.

 

Po wyczerpaniu kwoty Ukraina będzie mogła wznowić eksport cukru do UE od 1 stycznia 2025 roku.

 

 

Źródło: latifundist

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: