Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Polityka rolna Unii Europejskiej wkrótce zmieni kurs? Zieloni ponieśli największe straty

Paweł Hetnał
wybory, parlament europejski

Wybory europejskie w 2024 r. potwierdziły „oczekiwane przesunięcie w prawo”. Największymi przegranymi są Zieloni. Grupa EPL z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen (CDU) wyszła jednak z wyborów obronna ręką. Co wczorajsze wyniki wyborów mogą oznaczać dla unijnych rolników?

- Skutki wyborów europejskich są poważne. We Francji prezydent Emmanuel Macron ogłosił wieczorem, w dniu wyborów, że rozwiąże Zgromadzenie Narodowe i rozpisał przedterminowe wybory na lato tego roku. W Belgii liberalny premier Alexander De Croo ogłosił swoją rezygnację. W UE rozpoczyna się obecnie walka o władzę w związku z nowymi nominacjami do Komisji Europejskiej i innymi najwyższymi stanowiskami. Jedno jest jasne: polityka rolna UE wkrótce zmieni kurs – czytamy w publikacji niemieckiego Agrarheute.

 

 

Według wstępnych wyników wyborów grupa EPP, w skład której wchodzą CDU i CSU z Niemiec, może zdobyć 184 (25,6%) mandaty w Parlamencie UE zamiast dotychczasowych 176. Socjaldemokraci (S&D) utrzymują się na stabilnym poziomie ze 139 deputowanymi (19,3%). Liberałowie (Renew Europe) gwałtownie kurczą się ze 102 do 80 mandatów, czyli 11,1%. 

 

Będzie większy nacisk na samowystarczalność?

 

Największe względne straty poniosła grupa parlamentarna Zielonych, która skurczyła się z 71 do 52 posłów (7,2%). Znaczne zyski zanotował jednak blok złożony z prawicowych konserwatystów (EKR) oraz frakcji Tożsamość i Demokracja (ID), który łącznie wzrósł ze 118 do 131 mandatów (18,2%). Lewica traci jedno miejsce i liczy 36 posłów (5,0%).  Grupa parlamentarzystów niezależnych i niezrzeszonych jest stosunkowo duża i liczy łącznie 98 mandatów.

 

Jedno jest jasne: obywatele Unii Europejskiej wyraźnie głosowali za bardziej konserwatywną polityką. - W odniesieniu do polityki rolnej UE oznacza to kurs, który będzie kładł większy nacisk na bezpieczeństwo dostaw i samowystarczalność UE w zakresie żywności z Europy oraz na ekonomiczną żywotność rolnictwa w przyszłości. Bardzo ambitne cele Zielonego Ładu w zakresie klimatu i ochrony środowiska będą o mniejsze – czytamy w Agrarheute.

 

 

Źródło: Agrarheute

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: