Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Po wyborach walec Zielonego Ładu toczy się dalej. Ustawa o przywracaniu przyrody przepchnięta

Redakcja
Nature Restoration Law

Dzisiaj większość państw członkowskich Unii Europejskiej dała ostateczne zielone światło dla ustawy „o przywracaniu przyrody” (Nature Restoration Law). Ustawa została zatwierdzona podczas posiedzenia Rady w Luksemburgu, co stanowiło ostatni krok w sprawie jednego z najbardziej kontrowersyjnych dokumentów Zielonego Ładu. Zmiana stanowiska Austrii dokonana w ostatniej chwili, ogłoszona w niedzielę przez wiedeńską minister środowiska Leonore Gewessler, utorowała drogę do zatwierdzenia niebezpiecznych dla rolnictwa przepisów.

 

Jak informuje portal euractiv.com, Słowacja, która wcześniej publicznie wyrażała wątpliwości co do propozycji, również poparła tekst w kluczowym głosowaniu, pozwalając na przyjęcie ustawy niewielką większością 20 krajów reprezentujących 66% populacji UE. Próg akceptacji większością kwalifikowaną w Radzie wynosi 65%.

 

 

Takie kraje jak Włochy, Szwecja i Finlandia od dawna sprzeciwiały się temu tekstowi. Węgry wycofały swoje poparcie w marcu, tuż przed ostatecznym głosowaniem. Polska wskazała następnie, że nie będzie już popierać tej propozycji. W listopadzie unijni negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli porozumienie w sprawie przedmiotowego prawodawstwa. W parlamencie ustawodawstwo spotkało się ze znacznym sprzeciwem centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE), która wyraziła obawy dotyczące wpływu na sektor rolny UE, a sprzeciw był; podsycony później przez tegoroczne protesty w rolnictwie.

 

Pomimo buntu prawicowych ugrupowań w ostatniej chwili Parlament zatwierdził tekst kompromisowy w lutym 329 głosami za i 275 przeciw.

 

Cele dla rolnictwa zawieszone tylko w wyjątkowych okolicznościach?

 

Pionierskie rozporządzenie wyznaczy prawnie wiążące cele polegające na przywróceniu 20% zdegradowanych ekosystemów lądowych i morskich w UE do 2030 r. oraz wszystkich ekosystemów do 2050 r. Aby osiągnąć te cele, kraje UE muszą do 2030 r. przywrócić co najmniej 30% siedlisk objętych przepisami ze stanu złego do dobrego – takich jak lasy, łąki, tereny podmokłe, rzeki i jeziora – oraz 90% do 2050 r. Państwa członkowskie muszą również należy upewnić się, że obszary te nie ulegają zniszczeniu po odtworzeniu.

 

Jednak w ostatecznym tekście złagodzono wiele wymogów stawianych sektorowi rolnictwa, w szczególności poprzez wprowadzenie „hamulca awaryjnego”, aby cele mające wpływ na rolnictwo mogły zostać zawieszone „w wyjątkowych okolicznościach”, które zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu.

 

Ustawa wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

 

 

Źródło: euractiv.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: