Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Rolnicy poniosą największe konsekwencje konfliktu Brukseli i Chin. Stracą przede wszystkim producenci wieprzowiny i mleka

Redakcja
chiny, unia, wieprzowina, samochody elektryczne

Unia Europejska ogłosiła karne cła na samochody elektryczne z Chin. W odwecie Chiny chcą ograniczyć import produktów rolnych.

 

Chiny są wiodącym eksporterem samochodów elektrycznych do Europy. Są tańsze od modeli europejskich. Bruksela podejrzewa, że ​​stoją za tym ogromne subsydia z Chin. Tego rodzaju zakłóceniom konkurencji należy przeciwdziałać za pomocą ceł. Jak wynika z publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, w zależności od producenta dopłaty wynoszą od 17,4 do 37,6 procent oprócz już obowiązującego 10-procentowego cła importowego. Chiny ostrzegają, że takie kroki spowodują szybką reakcję.

 

 

- Cła wyrównawcze będą obowiązywać od 5 lipca przez maksymalny okres czterech miesięcy – oznajmiła Komisja Europejska. - Te karne cła mają nadal charakter tymczasowy. Ostateczne wprowadzenie karnych ceł mogłoby nastąpić w listopadzie, chyba że Chiny pójdą na ustępstwa w negocjacjach z Brukselą. Na razie cła nie trzeba płacić, a jedynie zdeponować jako zabezpieczenie. - Mam nadzieję, że strona europejska i chińska skontaktują się ze sobą i przyspieszą proces konsultacji – powiedział rzecznik pekińskiego Ministerstwa Handlu.

 

Rynek chiński jest szczególnie ważny dla wieprzowiny i produktów mlecznych. Chiński rząd rozważa już dochodzenia antysubsydyjne dotyczące importu obu produktów spożywczych. Wolumen obrotu z tego tytułu w 2023 r. wyniósł prawie 5 miliardów euro. Stanowi to co najmniej jedną trzecią unijnego eksportu produktów rolnych i spożywczych do Chin oraz 2 procent całkowitego eksportu. Z wolumenem prawie 15 miliardów euro, Chiny są trzecim co do wielkości partnerem handlowym w eksporcie produktów rolnych. Nic dziwnego, że wśród europejskich rolników rosną obawy . - Komisja musi dopilnować, abyśmy nie płacili rachunków za ten spór – powiedziała Ksenija Simovic, starszy doradca ds. polityki handlowej w Copa-Cogeca.

 

Jest jeszcze inna informacja, która może popsuć nastroje europejskich rolników. Niedawno weszło w życie pierwsze w Chinach prawo dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego. Ma na celu samowystarczalność w zakresie podstawowych artykułów spożywczych. Chiny dają w ten sposób jasno do zrozumienia, jak ważna jest dla kraju niezależność od importu również w tym obszarze. W końcu Chiny są uważane za największego importera produktów rolnych na świecie. Wspomniana ustawa daje Partii Komunistycznej narzędzia zachęcające samorządy lokalne i przemysł rolniczy do produkcji większej ilości żywności.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: