Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Prognozy zbiorów w Europie w dalszym ciągu się kurczą. Powodem jest ekstremalny nadmiar wody na zachodzie i susza na wschodzie

Redakcja
zbiory, MARS, prognoza, żniwa

Prognozy zbiorów w Europie nadal się kurczą. Powodem jest ekstremalny nadmiar wody na zachodzie oraz bardzo gorąca i sucha pogoda na wschodzie kontynentu. Na zachodzie szczególnie dotknięte są rośliny ozime i ziemniaki. W Europie Wschodniej najgorzej wygląda kukurydza.

 

Agencja monitorowania upraw Komisji Europejskiej (MARS) skorygowała w dół swoje prognozy plonów dla prawie wszystkich upraw w lipcu, ale nadal są one zbliżone do średniej z pięciu lat. Najbardziej znaczące rewizje w dół dotyczyły słonecznika, kukurydzy na ziarno i grochu, natomiast prognozy dla jęczmienia jarego i pszenicy durum zostały nieznacznie skorygowane w górę. 

 

 

Albo za sucho, albo za mokro

 

Głównymi przyczynami obniżonych oczekiwań dotyczących plonów są gorące i suche warunki w południowo-wschodniej Europie, podczas gdy na dużych obszarach na zachodzie w dalszym ciągu panują niekorzystne, ekstremalnie wilgotne warunki. 

 

W dużej części Europy południowo-środkowej i południowo-wschodniej miesiące czerwiec i lipiec były wyjątkowo gorące, a maksymalne temperatury przez kilka dni sięgały ponad 35°C, co miało negatywny wpływ na uprawy letnie w okresie kwitnienia. Szczególnie we wschodnich Węgrzech, wschodniej Rumunii, Bułgarii i Grecji wysokim temperaturom towarzyszył utrzymujący się deficyt opadów, co pogłębiało te negatywne skutki. 

 

Zboża ozime i letnie były w tych regionach mniej dotknięte, ponieważ osiągnęły już końcowy cykl wzrostu. Nadwyżki wody utrzymywały się w dużej części Holandii, zachodnich i południowych Niemczech, środkowej Francji i północnych Włoszech. 

 

Uprawy ozime i/lub jare w kilku z tych regionów od początku sezonu borykają się z problemem deficytu wody, co powoduje obciążenie szkodnikami i chorobami oraz utrudnia rolnikom prowadzenie prac polowych. Wyjątkiem od przeciętnych prognoz plonów jest jęczmień jary, dla którego prognoza plonów jest znacznie wyższa od średniej z 5 lat i została skorygowana w górę dzięki utrzymującym się korzystnym warunkom w Hiszpanii i Europie Północnej.

 

Sytuacja w Niemczech

 

W Niemczech słoneczna pogoda przyszła zbyt późno, aby większość upraw ozimych mogła na niej skorzystać – informuje MARS. Plony jęczmienia ozimego wykazują wyniki poniżej średniej na zachodzie i średnie na południu. 

 

Również na północy i wschodzie poprzednie raporty na temat plonów jęczmienia ozimego pozostały poniżej oczekiwań. W zachodnich Niemczech temperatury również utrzymywały się poniżej średniej, z wyjątkiem krótkiego okresu upałów na przełomie czerwca i lipca.  Opady były obfite, sporadycznie uzupełniane burzami. Ponadto duża częstotliwość opadów powodowała wysoką zawartość wilgoci w ziarnach i wielokrotnie zakłócała ​​prace żniwne. Na południu i większości zachodnich Niemiec gleba jest nadal bardzo wilgotna. Prowadzi to do ograniczonego dostępu do pól i opóźnionych zbiorów. Uprawy letnie ogólnie skorzystały na ładnej pogodzie, z wyjątkiem zachodu, gdzie potrzebne jest więcej słońca – podaje MARS. Szczególnie na południu i zachodzie Niemiec nadmiernie wilgotne pola zwiększają presję chorób, zwłaszcza ziemniaków. 

 

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, MARS obniżył swoje oczekiwania co do wyników. Dla zbóż ozimych wynosi około 1%, a dla jęczmienia ozimego około 4%. Perspektywy plonów w przypadku zbiorów letnich pozostały w dużej mierze stabilne, przy obniżonych prognozach, szczególnie w przypadku ziemniaków. 

 

Natomiast oczekuje się, że plony kukurydzy będą wyższe niż średnia z 5 lat. Temperatury i opady były na ogół korzystne dla wzrostu roślin.

 

Sytuacja we Francji

 

Utrzymująca się deszczowa pogoda pogarsza ogólne perspektywy zbiorów zbóż we Francji. Rolnicy stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z nadmiernymi opadami deszczu. Te niekorzystne warunki poważnie wpłynęły na większość upraw ozimych, w przede wszystkim jęczmienia i upraw jarych. Chociaż czerwiec rozpoczął się stosunkowo sucho, to jednak od 13 czerwca znów padało intensywniej i z nielicznymi przerwami lało aż do połowy lipca, zwłaszcza we wschodniej części Francji. Na przykład w Burgundii okres sprawozdawczy jest najbardziej mokry w zbiorze danych MARS z 30 lat. 

 

W zachodniej części kraju opady również były powyżej średniej, głównie z powodu ulewnych opadów odnotowanych około 22 czerwca. Na północy temperatury były przeważnie poniżej średniej. Wilgotne warunki w dalszym ciągu utrudniały rozwój wszystkich upraw. Szczególnie niekorzystny wpływ na uprawy ozime miały wyjątkowo wilgotne warunki panujące w połowie czerwca.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: