kojs

skiba

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Jak zmniejszyć straty w transporcie drobiu? Nowe technologie mogą pomóc

Martyna Frątczak
kury, transport drobiu

Transport to wyjątkowo problematyczny etap produkcji drobiu. W wyniku niekorzystnych warunków w pojazdach może dojść do utraty kondycji, okaleczeń, a nawet znacznej śmiertelności ptaków. Jak można tego uniknąć? Poza tradycyjnymi rozwiązaniami pojawiają się obecnie nowe – w duchu precyzyjnego rolnictwa.

Transport może być zabójczy

Badania pokazują, że transport jest jednym z najbardziej stresujących przeżyć dla drobiu i krytycznym momentem produkcji, często przyczyniającym się do dotkliwych strat – okaleczeń i upadków ptaków. O zapewnienie odpowiednio wysokiego dobrostanu ciężko jest zarówno w przypadku podróży kurcząt z wylęgarni na fermę, kur niosek jak i – na ostatnim etapie produkcji – transportu brojlerów do ubojni. Szczególnie zabójczy dla drobiu jest długotrwały transport, trwający więcej niż 8 godzin. Śmiertelność ptaków może wtedy wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

Ptaki w transporcie narażone są na wiele niekorzystnych czynników – stłoczenie z innymi osobnikami budzące niepokój i agresję, wibracje i wstrząsy, brak dostępu do paszy oraz wody – oraz stres cieplny. Obserwacje wykazały, że to właśnie ten ostatni czynnik jest szczególnie zabójczy dla ptaków. Warunki termiczne w pojazdach transportowych rzadko są optymalne – temperaturę i wilgotność zazwyczaj ciężko jest precyzyjnie kontrolować. Wentylacja w większości przypadków jest bierna, a przez to bardzo nieefektywna.

Sytuacja jest szczególnie zła, gdy ptaki przebywają w ciasno ułożonych obok siebie skrzyniach. Warunki dla ptaków położonych na zewnątrz załadunku temperatury mogą być wtedy zbyt niskie – a dla tych wewnątrz zbyt wysokie. Nawet w czasie krótkiego transportu (poniżej 8) godzin ptaki w podróży mogą zacząć odczuwać również głód i pragnienie. Odbija się to u nich utratą wagi i zwiększeniem liczby upadków.

W każdym przypadku podczas planowania transportu ptaków należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne UE – opisujące m.in. rekomendowane zagęszczenie zwierząt, zalecane parametry temperatury, wentylacji i zasady zapewniania ptakom pokarmu oraz wody (kiedy jest to konieczne i w jakiej formie). Można je znaleźć m.in. pod tym linkiem: Przewodnik dobrych praktyk w transporcie drobiu.

Istotną częścią transportu ptaków jest także ich załadunek. O tym, jak zmniejszyć stres ptaków w jego trakcie pisaliśmy więcej tutaj: Bezstresowa obsługa brojlerów poprawia jakość mięsa.

 

Najnowsze technologie mogą pomóc w podróży ptaków

Nieprawidłowe warunki otoczenia, na które narażone są ptaki w czasie przewożenia często wynikają z tego, jak ciężko monitorować jest mikroklimat pojazdu transportowego. Temperatura, wilgotność, przepływ powietrza i inne czynniki dynamicznie zmieniają się w czasie podróży zwierząt. Gdyby udało się je na bieżąco rejestrować, możliwa byłaby szybka reakcja i ich dostosowanie, a w efekcie poprawa samopoczucia i przeżywalności ptaków.

Wkrótce może się to stać możliwe w duchu precyzyjnego rolnictwa. Pojawiają się już innowacyjne systemy, w których w pojazdach transportowych dla zwierząt umieszcza się czujniki środowiskowe. Rejestrują one w czasie rzeczywistym wilgotność i temperaturę pomieszczenia transportowego i w zależności od wyników regulują je przez automatyczne włączanie i wyłącznie dyszy lub wentylatorów. Tego typu system przedstawiła niedawno kanadyjska firma Transport Genie.

Jej wynalazek wsparty był przez kanadyjskie Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich, w ramach programu mającego na celu rozwój nowoczesnych, praktycznych rozwiązań technologicznych. Firma w przyszłości chce jeszcze ulepszyć swój system, tak, aby pozwalał monitorować również inne czynniki – m.in. stężenie dwutlenku węgla, wibracje oraz wstrząsy w pojeździe. Pozwoli to zredukować stres i zapewnić lepsze samopoczucie i kondycję ptaków.

Z pragmatycznego punktu widzenia twórcy systemu uważają, że daje on większą kontrolę hodowcom drobiu nad tym, co stanie się z ich „produktem”, w który zainwestowali dużo środków i czasu. Technologia Transport Genie stosowana jest już od kilku lat przez hodowców bydła w Kanadzie. Nowy system, dostosowany do potrzeb drobiu, testowany jest obecnie przez wiodących producentów drobiu w Australii i Szwajcarii. Póki co doskonale sprawdził się przy transporcie jaj, piskląt jednodniowych i młodych kur.

Doświadczenia szwajcarskich hodowców

Z nowego systemu korzysta obecnie m.in. szwajcarska firma Prodavi, produkująca jaja wylęgowe i pisklęta na ponad 50% krajowego rynku niosek. Na „precyzyjny transport drobiu” zwróciła uwagę, gdy poszukiwała nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą jej zredukować straty i dostarczać do rolników jaja, pisklęta i kury w jak najlepszej kondycji i zdrowiu.

Inteligentny monitoring pozwala kierowcom firmy Prodavi obserwować precyzyjnie mierzoną temperaturę, na jaką narażone są pisklęta, kury i jaja zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, i natychmiastowo regulować wentylację. Ma to kluczowe znaczenie w warunkach Szwajcarii, gdzie temperatury mogą wahać się od -10°C zimą do 30°C latem. System ma dodatkową zaletę dla producenta – informuje go na bieżąco, co dzieje się z jego transportem, dostarcza informacji GPS i odczytów przed i w momencie załadowywania ptaków do pojazdu, w podróży, a także w przypadku, gdy ciężarówka zatrzyma się z jakiegoś powodu.

System Transport Genie ma osobny system zasilania od ciężarówki, tak aby utrzymać działanie nawet w wypadku problemów z napędem samochodu. Poza tym czujniki umieszczane w pomieszczeniu dla zwierząt są wodoodporne – dzięki czemu nie uszkadza ich mycie i dezynfekcja wykonywana po każdym transporcie. Transport Genie planuje w najbliższym czasie skupić się na dodaniu do swojego systemu funkcji monitoringu wstrząsu i wibracji w samochodzie – co ma szczególne znaczenie w przypadku transportu delikatnych jaj wylęgowych. Pozwoli to kierowcy dostosować sposób jazdy, a także uzyskać informację, które odcinki trasy są szczególnie trudne pod względem redukcji wstrząsów. Firma cieszy się z postępów swojej technologii i ma nadzieję, że wkrótce skorzystają z niej producenci drobiu z całego świata.

Więcej na temat nowoczesnych technologii w hodowli ptaków: Precyzyjny chów drobiu: w stronę poprawy dobrostanu i wydajności.

 

piskle skorupka pixabay

 

Na podstawie:

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu