kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Chiny: nowy wirus masowo zabija prosięta. Czy dotrze do Europy?

Martyna Frątczak

W Chinach coraz częściej notuje się tajemnicze przypadki masowych poronień i śmiertelności u kilkudniowych prosiąt. Stoi za nimi wirus Getah, patogen przenoszony przez komary, który może zakażać również dziki, bydło i konie. Co wiemy o wirusie Getah i czy musimy się go obawiać?

Znany nauce, ale wciąż tajemniczy

Wirus Getah (GETV) to przenoszony przez komary i inne krwiopijne owady patogen, który w ostatnich latach spowodował znaczące straty w stadach trzody chlewnej w Azji. Powoduje poronienia i śmiertelność u prosiąt sięgającą 100%. Uznaje się, że ma duży potencjał do wywołania wielkoskalowej epidemii. Chociaż póki co nie odnotowano go w Europie, należy być gotowym na taką ewentualność.

Chociaż wirus Getah de facto dla nauki nie jest „nowym” patogenem, to dopiero w ostatnich latach przyciągnął uwagę epidemiologów i hodowców trzody chlewnej. Wirusa odkryto już wiele lat temu, bo w 1955 roku w komarach złowionych w Malezji. Komary znaleziono na plantacji kauczuku, co było inspiracją do nadania nazwy wirusowi – w języku malajskim „getah” oznacza „gumę” lub lateksowy sok drzewa kauczukowego.

Początkowo nie wiązano go z chorobami występującymi u zwierząt gospodarskich. Ale już w 1978 r. wirus wywołał pierwszą regionalną epidemię – u koni wyścigowych w Japonii. U zwierząt pojawiły się wysoka gorączka, wysypka i obrzęk nóg. Dzisiaj już wiemy, że wrażliwa na zakażenie wirusem Getah jest również trzoda chlewna.

Patogen wykorzystuje te zwierzęta jako swoich gospodarzy, a krążenie w środowisku i zakażanie nowych osobników umożliwiają mu komary. Infekcje wywołane przez wirusa Getah notuje się również u dzików, bydła i lisów. U ludzi wykrywano przeciwciała skierowane wobec tego patogenu, jednak zakażenia przebiegały bez objawów. Dlatego obecnie uważa się, że nie stanowi on zagrożenia dla człowieka.

Wirus Getah jest szeroko rozpowszechniony w Azji, a częstość występowania choroby przez niego powodowanej jest dość niska, jednak w ostatnich latach ma tendencję wzrostową. Regionalne epidemie choroby wywołanej przez wirusa Getah jak dotąd obserwowano w Chinach, Japonii i Korei Południowej. W 2017 roku w Chinach zakażenia wirusem spowodowały poronienia u 150 ciężarnych loch i padnięcie około 200 młodych prosiąt. W latach 2019-2022 w Chinach odnotowano śmiertelność ponad 1500 prosiąt, na 4 dużych, komercyjnych gospodarstwach.

Poronienia i nagła śmiertelność prosiąt

Jak dotąd opisane przypadki pokazują, że choroba wywołana przez wirusa Getah może mieć bardzo różny przebieg. Jesienią 2022 r. na północy Chin, w stadzie hodowlanym liczącym 2 tysiące macior zaobserwowano chorobę zakaźną u prosiąt o nietypowym przebiegu. Wszystkie prosięta, które w ostatnim czasie przyszły na świat na fermie wydawały się zupełnie zdrowe i nie miały niepokojących objawów.

Jednak wkrótce w obrębie jednej z porodówek, u niektórych prosiąt odnotowano gorączkę, brak koordynacji ruchowej, drżenie mięśni, biegunkę, i śmiertelność. Po kilku pierwszych dniach życia zachorowała około połowa miotów, z czego wszystkie prosięta z objawami zakażenia padły pomimo wdrożonego leczenia. Co ciekawe, pozostałe prosięta z miotów wyglądały na zdrowe i miały normalne przyrosty masy ciała. Choroba nie wydawała się również przenosić między prosiętami.

W sekcji zwłok padłych prosiąt wykazano zapalenie płuc, powiększone i przekrwione węzły chłonne oraz krwotoczne zapalenie mózgu. Jako przyczynę epidemii podano wirusa Getah, po wykluczeniu zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRS), choroby Aujeszky’ego, cirkowirusów, a także klasycznego i afrykańskiego pomoru świń (CSF i ASF). Wirusa Getah wykryto w płucach padłych prosiąt. Gospodarstwo dotknięte chorobą zostało poinformowane przez służby weterynaryjne, że choroba przenosi się głównie przez komary. Wprowadzono dodatkowe środki bioasekuracji. Na fermie nie odnotowano dalszych przypadków choroby, a produkcja szybko wróciła do poziomu sprzed epidemii.

Inny przebieg odnotowano tego samego roku w środkowo-wschodnich Chinach, w gospodarstwie utrzymującym 2400 macior. Przez kilka tygodni na fermie obserwowano u loch masowe poronienia – w szczycie epidemii tracono ok. 20 miotów tygodniowo. Poronienia występowały między 70, a 110 dniem ciąży. U niektórych loch wystąpiła łagodna anoreksja, jednak nie odnotowano u nich śmiertelności. Obecność wirusa Getah potwierdzono we krwi loch i w padłych płodach. Gospodarstwo przyznało, że ma problem z ogromną plagą komarów i much. Po wprowadzeniu intensywnego zwalczania owadów choroba na fermie wygasła.

prosiaki na slomie

Wiele przypadków pozostaje ukrytych

Wirus Getah jest szeroko rozpowszechniony w Azji i naukowcy podejrzewają, że jest znacznie częstszą przyczyną problemów w rozrodzie i śmiertelności prosiąt, niż obecnie się to zakłada. Wirus Getah nie znajduje się w standardowej diagnostyce chorób zakaźnych u świń, a objawy przez niego powodowane bardzo przypominają zakażenia m.in. wirusem PRRS. Przez to nadal nie jest znany dokładny zasięg występowania wirusa i częstość choroby przez niego powodowanej.

W niektórych regionach Chin regularnie pojawiają doniesienia o poronieniach i masowej śmiertelności prosiąt, a przeciwciała skierowane wobec wirusa Getah znajduje się u 50% świń, podczas gdy w innych regionach świnie wydają się nie mieć kontaktu z wirusem. W kraju obserwowano wysoką śmiertelność u lisów i przejściową gorączkę u bydła z powodu zakażenia wirusem Getah. Warto dodać, że w Azji krążą 4 różne typy wirusa Getah, co może wpływać na przebieg zakażeń przez niego wywoływanych.

Komary i krwiopijne muchy uznawane są za jedyne istotne wektory wirusa. Nie potwierdzono, aby patogen mógł się przenosić między zwierzętami. Ryzyko rozwleczenia wirusa prawdopodobnie istnieje również w przypadku stosowania brudnych strzykawek i igieł (tych samych u różnych zwierząt) u macior i prosiąt. Zapobieganie chorobie u trzody chlewnej opiera się obecnie wyłącznie na zwalczaniu owadów w ramach bioasekuracji. W Japonii stosuje się szczepienia na wirusa Getah u koni.

Czy dotrze do Polski?

Azjatycki wirus przenoszony przez komary może się nam wydawać egzotyczny. Niestety, w Europie notuje się coraz więcej przypadków nowych dla naszej części świata chorób zakaźnych przenoszonych przez komary. Wraz z ocieplaniem się klimatu problem będzie się nasilał, a rozwleczenie takich patogenów jak wirus Getah na naszym kontynencie stanie się zupełnie możliwe.

Dobrym przykładem jest Wirus Zachodniego Nilu, który pierwotnie występował w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Od 2010 roku regularnie notowany jest na obszarze Europy, w tym na Słowacji i w Niemczech. Głównym rezerwuarem WZN są ptaki, wektorem komary, a przypadkowymi ofiarami różne gatunki kręgowców, w tym konie - oraz ludzie. Atakuje układ nerwowy, powodując poważne objawy neurologiczne, które mogą się skończyć u ludzi śmiercią.

 

komar na skorze pixabay ceny rolnicze

Na podstawie:

Johnson E. W.; pigs333.com

Zhao, Jin, et al. "Early Genomic Surveillance and Phylogeographic Analysis of Getah Virus, a Reemerging Arbovirus, in Livestock in China." Journal of Virology 97.1 (2023): e01091-22.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu