kojs

kojs

CenyRolnicze
24 września 2024, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8300 EUR EUR - 4.2668 GBP GBP - 5.1237 DKK DKK - 0.5722
Archiwum


23.09.2024 13:54 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,30-8,80 zł/kg, średnia: 8,52 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

20.09.2024 MATIF: pszenica GRU24: 216,00 (+0,12%), kukurydza LIS24: 201,75 (+0,62%), rzepak LIS24: 462,75 (-0,32%)

20.09.2024 KUPIĘ 500 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 25 kg, warmińsko-mazurskie, ełcki, 19-335, tel.: 519 815 313

20.09.2024 SPRZEDAM 50 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, pomorskie, człuchowski, 77-300, tel.: 508 230 778

Dodaj komunikat

modele rolnicze

modele rolnicze

Rosnące temperatury katastrofą dla hodowli świń w Afryce

Martyna Frątczak

Klimat stale się zmienia, czego pierwszymi świadkami w wielu miejscach świata są rolnicy. Najnowsze badania naukowe przewidują, że rosnące temperatury w Afryce Wschodniej wkrótce sprawią, że produkcja trzody chlewnej stanie się tam ogromnym wyzwaniem. Potrzebne będą lepiej przystosowane rasy zwierząt i przemyślane rozwiązania.

Zagrożona Afryka Wschodnia

Afryka Wschodnia jest regionem intensywnej hodowli trzody chlewnej, gdzie w 2020 roku utrzymywano około 10 milionów świń. Jest to ponadto region charakteryzujący się najszybszym wzrostem liczby ludności w całej Afryce.

Rosnąca populacja konsumentów stale napędza popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec zmianie w nadchodzących latach.

Afryka Wschodnia ma największą populację zwierząt gospodarskich ze wszystkich regionów Afryki Subsaharyjskiej. Około 70% dochodów pieniężnych z rolnictwa pochodzi tam z sektora hodowlanego, stanowiąc 10–15% krajowego PKB i 20–50% całkowitego rolnego PKB.

Najnowsze badania dotyczące zmian klimatu i hodowli zwierząt, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Food, przynoszą niestety mało optymistyczne informacje dla Afryki Wschodniej.  

Tamtejszy sektor trzody chlewnej będzie musiał się z roku na rok mierzyć z coraz wyższymi temperaturami i wilgotnością powietrza, a co za tym idzie szkodliwym stresem cieplnym u zwierząt.

Świnie słabo radzą sobie z wysokimi temperaturami, między innymi dlatego, że ich hodowla doprowadziła do wytworzenia grubej warstwy podskórnej tkanki tłuszczowej.

Z tego i innych powodów stres cieplny u trzody chlewnej prowadzi do wielu niekorzystnych zjawisk. Udowodniono na przykład, że obniża on płodność macior i zmniejsza przeżywalność miotów.

Poza tym odkryto, że wysokie temperatury w widoczny sposób wpływają na przyrosty, fizjologię i niektóre cechy tuszy zwierząt. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Wpływ stresu cieplnego na maciory i prosięta.

Z roku na rok coraz cieplej

Cytowana publikacja przedstawia analizę zmian temperatur w Afryce Wschodniej w ostatnich dziesięcioleciach.

Wynika z niej, że częstość występowania „niebezpiecznych upałów”, które w widoczny sposób powodują spadek wydajności produkcyjnej i reprodukcyjnej u świń – oraz innych zwierząt hodowlanych - znacznie wzrosła na przestrzeni lat w okresie od 1981 do 2010 roku.

Pod koniec badanego okresu świnie były narażone na ciężki stres cieplny przez ponad 50% roku. Tak niebezpieczne upały dotykały niemal połowę obszaru Afryki Wschodniej.

W całym regionie obserwowano również z „średnią częstotliwością” (przez 17% badanego okresu) epizody umiarkowanego stresu cieplnego u zwierząt, który negatywnie wpływał na wydajność trzody chlewnej.

Z analiz wynika, że spośród wszystkich zwierząt gospodarskich, to właśnie świnie są najmocniej narażone na okresy stresu cieplnego w Afryce Wschodniej. Oszacowany odsetek dni w roku z wyjątkowo szkodliwymi temperaturami powodującymi stres jest dla nich najwyższy w porównaniu z innymi zwierzętami.

Upały będą coraz cięższe

Naukowcy przedstawili również prognozy zmian klimatycznych w Afryce na lata 2021–2050 i 2071–2100.

Wynika z nich, że częstotliwość niebezpiecznych upałów i dni ciężkiego stresu cieplnego dla trzody chlewnej będzie wyłącznie wzrastać. Poza świniami na niekorzystny klimat poważnie narażony będzie również drób.

W ocenie badaczy Afryka Wschodnia nie będzie się już niedługo nadawać do hodowli importowanych z Europy czy Ameryki ras świń.

Jak podaje portal Pig Progress, autorzy badania są zaniepokojeni wynikami analiz. Jeden z naukowców, Klaus Butterbach-Bahl z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Zwierzętami (ILRI) w Kenii oraz z Instytutu Technologii w Karlsruhe w Niemczech powiedział, że:

„wyniki badania są dzwonkiem alarmowym dla polityków i wszystkich osób zaangażowanych w hodowlę zwierząt w regionach tropikalnych”

Wyjaśnił, że spożycie białka w Afryce Wschodniej jest już i tak niskie. Spadek produkcji zwierzęcej z powodu zmian klimatu może przynieść tam poważny kryzys żywieniowy.

Inny autor badania, An Notenbaert z Alliance of Bioversity International and International Centre for Tropical Agriculture powiedział, że zespół jest zaskoczony skalą zmian, jakie przedstawiła analiza klimatyczna.

 

Czas na lepiej przystosowane świnie

Obecnie w intensywnych systemach hodowli w Afryce Wschodniej dominują importowane rasy świń lub ich krzyżówki, które są mniej odporne na stres cieplny niż lokalnie występujące rasy.

Lokalne rasy są zazwyczaj znajdowane w ekstensywnych lub przydomowych hodowlach. Tak jak w przypadku lokalnych ras bydła, wiele z nich jest zapomnianych i narażonych na całkowite wyginięcie.

Obecne problemy z klimatem mogą skłonić rolników i naukowców do docenienia tej miejscowej różnorodności. Autorzy badania uważają, że ukierunkowana selekcja najbardziej obiecujących ras lokalnych może umożliwić kontynuację produkcji zwierzęcej w Afryce Wschodniej mimo zmian klimatycznych.

Poza hodowlą lokalnych ras konieczne jednak będą inne strategie łagodzenia stresu cieplnego. Już takie rozwiązania jak schronienia zapewniające zwierzętom cień i dostęp do wody będą znacznie pomagać przetrwać najgorsze upały.

Naukowcy ostrzegają jednak, że ich badanie dotyczyło wyłącznie temperatur i stresu cieplnego u zwierząt. Zmiany klimatyczne mogą przynieść również inne wyzwania, takie jak ekstremalne susze czy powodzie, które bedą wyzwaniem dla produkcji paszy, zaopatrzenia zwierząt w wodę, czy kontroli rozprzestrzeniania chorób i szkodników.

 

Na podstawie:

Pig Progress

Rahimi, Jaber, et al. "Heat stress will detrimentally impact future livestock production in East Africa." Nature Food 2.2 (2021): 88-96.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu