kojs

skiba

CenyRolnicze
24 września 2024, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.8300 EUR EUR - 4.2668 GBP GBP - 5.1237 DKK DKK - 0.5722
Archiwum


23.09.2024 13:54 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,30-8,80 zł/kg, średnia: 8,52 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

20.09.2024 MATIF: pszenica GRU24: 216,00 (+0,12%), kukurydza LIS24: 201,75 (+0,62%), rzepak LIS24: 462,75 (-0,32%)

20.09.2024 KUPIĘ 500 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 25 kg, warmińsko-mazurskie, ełcki, 19-335, tel.: 519 815 313

20.09.2024 SPRZEDAM 50 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, pomorskie, człuchowski, 77-300, tel.: 508 230 778

Dodaj komunikat

modele rolnicze

agrifirm

Niemcy: Rolnicy nie chcą rywalizować z oligarchami z Ukrainy. Domagają się zniesienia wolnego handlu

Redakcja
import zboża z Ukrainy, tanie zboże z Ukrainy

Organizacja reprezentująca gospodarstwa rodzinne w Niemczech wezwała rząd w Berlinie wraz z przyszłym rządem polskim do egzekwowania w Komisji Europejskiej realnej procedury tranzytu zbóż, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Wg rolników zza Odry, skutki ukraińskiego importu produktów rolnych są porównywalne z porozumieniem Mercosur, tyle że zostały wprowadzone bez debaty społecznej.

 

- Otwarcie granic na tanie ukraińskie produkty rolne wyrządziło poważne szkody naszemu rolnictwu. Potrzebujemy rozporządzenia, zgodnie z którym transport dozwolony jest wyłącznie w zapieczętowanych ciężarówkach lub wagonach do portów Morza Bałtyckiego, skąd towar będzie następnie wysyłany na cały świat - powiedział Ralf Ehrenberg z Federalnego Przedstawicielstwa Wolnych Rolników. 

 

- To podejście, praktykowane już przez Polskę, Węgry i Słowację, trzeba teraz wreszcie rozszerzyć na Niemcy i inne kraje UE - domaga się 52-letni rolnik z Ziegenhagen w Hesji. - Jak to możliwe, że wszystkie siły polityczne w Polsce zgadzają się, żeby chronić krajowe rolnictwo, podczas gdy politycy w Niemczech patrzą z wyraźną obojętnością, jak duże firmy zajmujące się handlem produktami rolnymi wzbogacają się kosztem naszych rolników i głodujących ludzi w Afryce? – pyta rolnik z Hesji.

 

- Polityka rolna powinna wzmacniać zrównoważoną produkcję żywności w naszym kraju i odeprzeć wyniszczającą konkurencję ze strony krajów posiadających nadwyżki - uważają Wolni Rolnicy. - Jeśli na żyznych ziemiach Ukrainy produkuje się więcej zboża niż zużywa, to należy ono do regionów, w których występuje niedobór, a nie na rynku europejskim. Nie chcemy konkurować z oligarchami, którzy są właścicielami dziesiątek tysięcy hektarów, stosują zakazane pestycydy i płacą swoim pracownikom minimalną stawkę w wysokości równowartości 1,20 euro. To są struktury rolnicze oparte na wyzysku ludzi i przyrody i nigdy nie powinno się do tego dopuścić. Należy stworzyć wspólny obszar gospodarczy - przekonuje Ehrenberg, i dlatego należy szybko zakończyć wolny handel z Ukrainą.

 

- Skutki ukraińskiego importu produktów rolnych są porównywalne z porozumieniem Mercosur, tyle że bez debaty społecznej - skarży się Ehrenberg. - Podczas gdy toczy się gorzka debata publiczna na temat bezcłowego importu mięsa i cukru z płonących lasów deszczowych Ameryki Południowej, istnieje inne zagrożenie, ponieważ otwarto granice dla ukraińskiego przemysłu rolnego. Wolni Rolnicy  krytykują taki stan rzeczy i uważają, że presja cenowa ze strony importu są motywowane ideologicznie, a z drugiej, coraz bardziej wycofują krajową produkcję. -  Umożliwiając nieskrępowany wolny handel, niezależnie od wielkich celów geostrategicznych, narażamy na ryzyko nasze własne bezpieczeństwo żywnościowe – podkreśla Ehrenberg.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu