kojs

kojs

CenyRolnicze
12 września 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9025 EUR EUR - 4.2986 GBP GBP - 5.0916 DKK DKK - 0.5760
Archiwum


11.09.2024 13:58 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,90-8,60 zł/kg, średnia: 8,31 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

11.09.2024 MATIF: pszenica GRU24: 223,00 (+1,36%), kukurydza LIS24: 202,75 (+1,38%), rzepak LIS24: 465,75 (+0,54%)

11.09.2024 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, ostrowski, 63-460, tel.: 665 554 355

10.09.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, lubelskie, hrubieszowski, 22-530, tel.: 784 074 029

08.09.2024 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, ostrowski, 63-460, tel.: 665 554 355

08.09.2024 SPRZEDAM 2 TUCZNIKI, 120 kg, 57%, lubelskie, łukowski, 21-421, tel.: 500 572 392

08.09.2024 SPRZEDAM 25 T OWSA KONS., trans. firmowy, podlaskie, Suwałki, 16-400, tel.: 668 003 477

08.09.2024 SPRZEDAM 1000 T PSZENICY KONS., trans. rolnika, pomorskie, tczewski, 83-140, tel.: 609 002 159

08.09.2024 SPRZEDAM 50 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, kujawsko-pomorskie, sępoleński, 89-405, tel.: 692 387 052

Dodaj komunikat

kowalczyk

modele rolnicze

Pogotowie rzepakowe, czyli co robić w nagłych przypadkach

Radek Nowicki
pogotowie rzepakowe, nagłe przypadki

Siewy rzepaku ruszyły w całej Polsce, a wraz z nimi mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje jak np. brakujące nasiona na część pola. Czy można w takim przypadku dosiać własne nasiona? Do jakiej minimalnej normy wysiewu można zejść, aby nasion starczyło do końca pola? Opiszemy też jak radzono sobie ze śmietką zaprawiając nasiona na własną rękę.

 

Po kilkunastu dniach, a niektórych regionach tygodniach bez opadów zaczyna robić się naprawdę sucho. Część rolników z tego powodu wstrzymuje się z rozpoczęciem siewu rzepaku, obawiając się nierównych wschodów, jednak z drugiej strony wysiane nasiona od razu po wystąpieniu opadów rozpoczną kiełkowanie, mając przewagę nad tymi, które dopiero zostaną wysiane.

Czy można wysiewać własne nasiona rzepaku?

 

W natłoku prac często zdarzają się różne przypadki, jak na przykład nieoczekiwany koniec nasion w trakcie siewu. Czy można w takim przypadku wysiać własne nasiona z „pryzmy”? Oprócz technicznego aspektu możliwości siewu własnych nasion, omówić należy najpierw sytuację prawną. Siew rozmnożonych nasion jest możliwy tylko w przypadku późniejszego uiszczenia opłaty licencyjnej na rzecz hodowcy danej odmiany, podobnie jak w przypadku zbóż. Warto wspomnieć, że dotyczy to tylko odmian populacyjnych, a więc w przypadku rzepaku znacznej mniejszości odmian. Z punktu prawnego, wysiew zebranych nasion z hybrydowych odmian jest nielegalny i narusza wyłączne prawo hodowcy. W Polsce, firmą zrzeszającą hodowców odmian i odpowiedzialną za pobieranie opłat licencyjnych w ramach odstępstwa rolnego jest Agencja Nasienna sp. z o.o., na stronie, której można znaleźć wykaz odmian, które można wysiać a następnie się z tego rozliczyć. Dla większości odmian znajdujących się wykazie opłata wynosi 2,50 zł za kilogram wysianych nasion z własnego zbioru. Jeśli danej odmiany nie ma w wykazie, należy skontaktować się z hodowcą, aby rozliczyć się z użycia chronionej wyłącznym prawem odmiany.

 

rzepak pogotowie nowicki radek cenyrolniczE pl

Fot.1. Wysiew własnych nasion jest możliwy, ale wiąże się z opłatą dla hodowcy.

 

Przechodząc do technicznych aspektów wysiewania własnych nasion, można z powodzeniem zastosować takie rozwiązanie, mając na uwadze kilka rzeczy. Pierwsza to nieznane parametry nasion, takie jak MTN i zdolność kiełkowania. Jakkolwiek masę tysiąca można ustalić, tak na określenie zdolności kiełkowania w awaryjnej sytuacji, aby dokończyć siew pola przed załamaniem pogody nie starczy czasu. Z reguły, jeśli plantacja rzepaku nie była traktowana wcześniej glifosatem i nie występowały długotrwałe opady deszczy, mogące rozpocząć proces kiełkowania nasion w łuszczynach, zdolność kiełkowania oscyluje w granicach 95 - 99%. Pomijając kwestę legalności, wysiew zebranych nasion hybrydowej odmiany, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jego potencjał plonotwórczy będzie znacznie niższy niż pierwotnej odmiany czy odmian liniowych. Rośliny z takich nasion mogą się różnić między sobą, mając różne tempo wzrostu, nierównomiernie osiągać poszczególne fazy rozwojowe, z powodu rozszczepienia cech, jakie występuje w pokoleniu F2. Oszczędność na nasionach z pewnością nie zrekompensuje obniżenia plonowania.

 

własne nasiona rzepak pogotowice nowicki cenyrolnicze pl

Fot.2. Wysiew własnych nasion rzepaku powinien być ostatecznością, w przypadku konieczności „ucieczki przed pogodą”, a lepszym jest obniżenie normy wysiewu.

 

Zaprawianie rzepaku na własną rękę

 

Druga kwestia to brak ochrony fungicydowej i insektycydowej nasion i młodych siewek. Tutaj również pojawiają się przeszkody prawne, ponieważ w rejestrze nie ma zapraw fungicydowych dostępnych w sprzedaży do rzepaku ozimego. Znajdują się preparaty zarejestrowane w rzepaku jarym, jednak zakres chorób przed jakimi chronią jest niewielki. Co do zapraw insektycydowych, to zarejestrowane w uprawach Lumiposa i Buteo Start są dostępne tylko dla firm zajmujących się produkcją materiału siewnego, nie ma więc legalnej możliwości zaprawienia nasion insektycydem we własnym zakresie. Krótko po wycofaniu zapraw neonikotynoidowych, w obrocie znajdowała się zaprawa do buraków zawierająca substancję imidachlopryd, stosowaną wcześniej także w rzepaku. Doprawianie nasion, które były już pokryte inną zaprawą było problematyczne, dlatego w domowych sposobach stosowano wówczas np. coca-colę, aby zwiększyć lepkość cieczy i lepiej pokryć zaprawiane nasiona. Substancjami, które wykorzystywano dawniej w domowych sposobach na ochronę insektycydową były także tiametoksam, chlotianidyna. Zaprawianie nasion insektycydami we własnym zakresie jest jednak niedozwolone i bardzo niebezpieczne, ponieważ to środki silnie toksyczne także dla ludzi. Opisywane w sieci i przekazywane po sąsiedzku sposoby na zaprawianie nasion środkami owadobójczymi niebędącymi zaprawami jest bardzo niebezpieczne zarówno dla rolnika, jak i uprawy, ponieważ oprócz ryzyka zatrucia, inne formulacje i stężenia preparatów nalistnych mogą pozbawić zdolności kiełkowania zaprawianych nasion.

 

wlasnorecznie zaprawiany rzepak nowicki cenyrolnicze pl

Fot.3. Własnoręczne zaprawianie rzepaku insektycydami jest niebezpieczne i nielegalne.

 

Jaka jest najniższa norma wysiewu rzepaku

 

Innym sposobem na dokończenie zasiewu pola, przy kończących się nasionach jest obniżenie normy wysiewu. Rzepak ma ogromny potencjał wykorzystywania przestrzeni i mając do dyspozycji więcej miejsca, będzie tworzył więcej rozgałęzień, kompensując niższą obsadę. Zalecana obsada na poziomie 50 sztuk na metr kwadratowy jest zdecydowanie za wysoka dla współczesnych odmian hybrydowych, które świetnie się rozgałęziają. Wiele dużych gospodarstw stosuje z powodzeniem obniżoną normę wysiewu nawet do 25-30 roślin na metr kwadratowy. Przy takiej obsadzie po wschodach, nawet utrata 20% po zimie będzie wystarczyła, aby uzyskać wysokie plony. Przy stosowaniu siewu punktowego w szerszych rzędach możliwe jest obniżenie obsady jeszcze o kilka sztuk. Zmniejszonej obsadzie szczególnie sprzyja wcześniejszy termin siewu. Dłuższy okres jesiennej wegetacji pozwala na wykształcenie przez rzepak więcej par liści, co przekłada się wiosną na dodatkową liczbę rozgałęzień. Przy późniejszych siewach niż w terminach optymalnych dla danego regionu należy z ostrożnością redukować obsadę rzepaku, a w terminach początkowo wrześniowych nie zniżać obsady poniżej 50 sztuk na metr kwadratowy.  Niewątpliwą zaletą wcześniejszych siewów i obniżonej normy wysiewu jest także niski koszt nasion na 1 ha, co zupełnie pozbawia sensu wysiew własnych nasion. Zakup nasion zaprawionych biologicznym preparatem, pozwala także skorzystać z dodatkowego ekoschematu, co praktycznie pokrywa koszt zakupu nasion.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu